0
09198000970

دانلود ترجمه کتاب التمهید و تلخیص التمهید آیت الله معرفت

شما میتوانید در همین صفحه ترجمه تلخیص التمهید و ترجمه کتاب التمهید فی علوم القرآن را از مرکز الهیات ایران به صورت رایگان دانلود نمایید.

تذکر مهم : در صورتی که دانشجوی کارشناسی تا دکتری رشته قرآن و حدیث هستید و کتاب التمهید آیت الله معرفت و خلاصه آن و تا التمهید آیت الله معرفت یا البیان آیت الله خویی را برای شرکت در کنکور ارشد یا دکتری قرآن و حدیث می خواهید، توصیه می کنیم جهت صرفه جویی در وقت تان و نگاه کنکوری این کتابها ، از منابع زیر استفاده کنید :

دانلود کلیه منابع کنکور دکتری علوم قرآن و حدیث

معرفی کتاب التمهید آیت الله معرفت

کتاب التمهید فی علوم القرآن یکی از منابع مهم درس علوم قرآن می باشد. به همین دلیل از منابع کنکور دکتری علوم قرآن و حدیث ( و تا حدود کمتری ) از منابع کنکور ارشد علوم قرآن و حدیث نیز می باشد. اصل این کتاب به زبان عربی و در ۱۰ جلد بوده و توسط مفسر و قرآن پژوه بزرگ معاصر یعنی آیت الله محمد هادی معرفت تألیف شده است.

از این کتاب به زبان فارسی ترجمه و تلخیص های متعددی در بازار منتشر شده است. ولی آنچه معمولاً مستقیماً مورد سوال در آزمون های سراسری قرار می گیرد ، کتاب خلاصه التمهید آیت الله معرفت است.

ساختار کتاب التمهید فی علوم القرآن

جلد اول : در این جلد مسائل مربوز به نزول قرآن ، جمع و تالیف قرآن ، اسباب نزول ، وحی مطرح شده است .

جلد دوم : درباره قرائت و قراء و ناسخ و منسوخ بحث شده .

جلد سوم : محکم و متشابه تشریح شده و با گروه بندی آیات ، بیش از هزار آیه متشابه مورد دقت قرار گرفته است .

جلد چهارم : مباحث اولیه اعجاز قرآن می باشد .

جلد پنجم : به اعجاز بیانی قرآن پرداخته شده است .

جلد ششم : شامل اعجاز تشریعی و اعجاز علمی می باشد .

جلد هفتم: به رد شبهات درباره قرآن پرداخته شده

جلد هشتم : در این جلد به اثبات عدم تحریف قرآن اختصاص داده شده است .

جلد نهم و دهم : در این دو جلد معرفی طبقات مفسرین و بیان ویژگی های هر طبقه و توضیح روش های تفسیری بیان شده است .

کنکور ارشد و دکتری :

همان طور که ابتدائاً گفته شد کتاب التمهید از منابع مهم درس علوم قرآن کنکور دکتری و در درجه دوم از منابع جانبی کنکور ارشد قرآن و حدیث می باشد. اما سوال همیشگی داوطلبان آن است که از این کتاب ۱۰ جلدی کدام مطالب مهم و قابل اعتنا در کنکور هستند؟ آیا می توان انتظار داشت همه ی این ۱۰ جلد توسط داوطلب کنکوری خوانده شود؟

بدیهی است که نه برای این کتاب و نه برای هیچ کتاب منبع کنکور دیگری نمی شود از داوطلب انتظار داشت حدود چند ده هزار صفحه کتاب را بخواند ، بفهمد و به خاطر بسپارد و تازه بتواند آنها را در کنکوری نیز پاسخ بدهد.  اما راهکار چیست؟

به نظر می رسد بهترین راهکار همان راهی است که موسسانِ موسسه حافظون از سال ۸۶ رفته اند. ایشان دانه به دانه ی منابع کنکور ارشد و دکتری را با دقت مطالعه نموده و جان اصلی هر مطلب را استخراج کرده و کتاب های تلخیص تهیه نموده است. و مهم ان است که این خلاصه ها کاملا مبتنی به کنکورهای ارشد و دکتری تهیه شده است. به همین دلیل هر سوالی که در کنکورهای دکتری از منابع مذکور آمده است در این مجموعه پوشش داده شده است.

منابع کنکور ارشد علوم قرآن و حدیث

منابع کنکور دکتری علوم قرآن و حدیث

دانلود کتاب ترجمه التمهید و ترجمه تلخیص التمهید :

لینک های دانلود :

دانلود ترجمه کتاب التمهید فی علوم القرآن

دانلود ترجمه کتاب تلخیص التمهید فی علوم قرآن 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *